piątek, 6 grudnia 2013

Jaki wzt dla Leopardów?

W poprzednim wpisie poruszyłem sprawę wozów pomocniczych dla czołgów Leopard 2 (zarówno przejętych w 2002 jak i tych, które mają być przejęte w 2014). Zgodnie z opublikowaną w „mediach monowskich” rozpiską przejmiemy wozy Bergepanzer 2 oparte na produkowanym od 1965 roku czołgu Leopard 1. Przy masie ok 40 ton, napęd stanowi w nim 830 konny silnik MTU MB 838 Ca M500, wyposażony on jest w ramie dźwigu o nośności 13 ton. Obecnie wojsko posiada 14 pojazdów (10 wzt i 4 mosty) oparte na podwoziu czołgu Leopard 1. Wraz z kolejnymi wzt ich liczba wzrośnie do 32.


Duński Bergepanzer Wisent (modernizacja Bergepanzer 2) - maksimum możliwości jakie da się uzyskać na tej platformie, wciąż za mało by skutecznie wspierać 60 tonowy czołg

wtorek, 26 listopada 2013

Stare, niemieckie czołgi

Stało się. Wielokrotnie poruszałem na tym blogu sprawę przejęcia kolejnej partii czołgów Leopard 2, przejmiemy 119 wozów w tym 105 wozów wersji A5. Umowę na dostawę czołgów z Bundeswehry podpisali ministrowie obrony Polski i Niemiec. Używane czołgi trafią do polskiej armii w ciągu 2 lat. Zapłacimy Niemcom  za pakiet na który składają się czołgi, wozy pomocnicze, samochody ciężarowe małej i średniej ładowności oraz samochody osobowo-terenowe ok. 180 mln Euro. Przyjrzyjmy się bliżej przejęciu przez wojsko wozów określanych w mediach jako „stare, niemieckie czołgi”.


Czołgi Leopard 2 A5


czwartek, 17 października 2013

Jaka piechota zmechanizowana?

W taktyce użycia podstawowych pododdziałów piechoty zmechanizowanej i zmotoryzowanej wyróżnić można dwa różne, ale nie koniecznie u nas rozróżniane typy piechoty.

Pierwszym typem piechoty jest typowy pododdział piechoty zmechanizowanej wyposażonej w nowoczesny wóz bojowy. Wóz taki w dzisiejszych czasach cechuje się masą od 20 kilku do nawet ponad 40 ton, armatą automatyczną sprzężoną z nowoczesnym systemem kontroli ognia, systemem stabilizacji oraz chłodzoną kamerę termowizyjną oraz przeciwpancerny pocisk kierowany. Całe to wyposażenie pozwala na prowadzenie ognia na dystansach od 1500 do 2000 m (w przypadku ppk nawet dalej) w ruchu i w każdych warunkach atmosferycznych. Oczywiste staje się, iż zdolności ogniowe takiego wozu bojowego znacznie przewyższają zdolności ogniowe desantu, który w tym wypadku pełni jedynie rolę pomocniczą. Do działania wchodzi on jedynie, jako osłona wozu bądź w sytuacjach szczególnych. Jest to typowy przykład pododdziału zmechanizowanego. Za sztandarowy przykład takiego pododdziału uznać można np. pluton wozów bojowych M2 Bradley, choć innych przykładów podobnych wozów używanych w ten sam sposób nie brakuje, są to wozy MCV-80 Warrior, CV-90, ASCOD Ulan/Pizzaro czy Puma.


środa, 2 października 2013

O zakupach i przyszłości wojsk pancerno-zmechanizowanych


CASA C-295M w wersji MPA/ASW, podczas zrzucania torpedy MU-90 Impact, w żądle za statecznikiem pionowym znajduje się detektor anomalii magnetycznych służący do wykrywania okrętów podwodnych


Po pierwsze dobra informacja, wszystko wskazuje, iż polskie Siły Zbrojne otrzymają kolejną partię czołgów Leopard 2 (i to w większości w wersji A5) oraz samoloty C-295M w przeznaczonej dla Marynarki Wojennej patrolowej wersji MPA. Finansowanie obu projektów przeniesiono z 2013 na 2014 jednak nie oznacza to rezygnacji z zakupu.

Jest to bardzo dobra informacja. Przyjęcie nowego sprzętu podniesie wartość wojsk pancernych, nie można jednak ulegać huraoptymizmowi. Czołg jest zaledwie elementem większego systemu, a w polskich wojskach lądowych, pomimo iż wprowadzono nowsze elementy (jak czołgi Leopard 2) system cały czas jest rodem z PRL. Przyjrzyjmy się obecnym strukturom wybranych jednostek Wojsk Lądowych (w nawiasach podstawowe wyposażenie batalionów oraz dywizjonu artylerii).

środa, 25 września 2013

MSPO 2013

Po raz pierwszy, zestaw wideo-relacji z MSPO.

http://www.youtube.com/watch?v=KUASJEOmRis&list=PLWpXMYYvZp2JgCTvjCEejI7iKM5web1pA

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Air Show Radom 2013

Pokazy już za nami, poniżej kilka filmów z Air Show.

http://www.youtube.com/watch?v=rgeKtbNGtsQ&list=PLWpXMYYvZp2JzGb0ZuwIfdDgIefvWD3gO

środa, 17 lipca 2013

KTO Rosomak



KTO Rosomak podczas ćwiczeń międzynarodowych




Pojawiła się nowa, znacznie przebudowana wersja najpopularniejszego artykułu na tej stronie. Zapraszam do zapoznania się!

Dla wszystkich którzy zainteresowani są starszą wersją artykułu jest ona wciąż dostępna pod tym linkiem.

Rosomak to polska wersja pojazdu AMV opracowanego przez fińskie przedsiębiorstwo Patria Vehicles Oy. Patria została zwycięzcą zakończonego w grudniu 2002 r. przetargu na 690 Kołowych Transporterów Opancerzonych, pokonując konkurencyjne pojazdy – Pandura II (Steyr-Daimler-Puch) oraz Piranha IIIC (MOWAG).  Nazwa „Rosomak” wybrana została w wyniku konkursu ogłoszonego w czasopiśmie Nowa Technika Wojskowa. Wersja bojowa transportera wyposażona jest w dwuosobową wieżę Hitfist-30P opracowaną przez włoską OTO Melarę. Zgodnie z umową produkcja większości zamówionych pojazdów ma odbywać się w Polsce. Linie produkcyjną transporterów otworzono w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. Linia montażu, a później produkcji wież trafiła zaś do zakładu Bumar-Łabędy w Gliwicach. Obecnie w program transportera zaangażowanych jest wiele podmiotów dostarczających elementy wyposażenia czy zajmujących się opracowaniem wersji specjalistycznych. W porozumieniu z producentem opracowywana jest również udoskonalona wersja transportera, która może zostać zamówiona po zakończeniu dostaw pojazdów z pierwszego zamówienia.

Czytaj resztę wpisu »

niedziela, 30 czerwca 2013

Zamknięcie „niezależnego” forum

Od około miesiąca dostęp do działu „Sprzęt i Uzbrojenie” NFOW został zablokowany jedynie dla użytkowników płacących. Wpierw wzruszyłem ramionami, nikt nie może być tak głupi, tylko czekać aż to odwołają, jednak po miesiącu stan subforum się nie zmienił.

Wysłałem do Steviego (tytularnego „honorowego admina” NFOW) grzeczną, prywatną wiadomość z moimi uwagami, co ciekawe bardzo zbieżnymi z uwagami innych osób (polecam ten post) opublikowanych w obecnie zamkniętym i wykastrowanym z krytyki wątku na forum. Oczywiście nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, dlatego piszę tu.

Administracja NFOW wykazuje się całkowitym niezrozumieniem sposobu, w jaki działają w Internecie serwisy opierające się na społecznościach. Największą ich wartością są właśnie społeczności, czyli użytkownicy. To oni tworzą właśnie treść (content), który przyciąga innych (nie wiem jak to wygląda na NFOW, ale z innych podobnych forów wiem, iż czytających jest, co najmniej x10 niż aktywnie piszących). Rażąca jest buta, z jaką traktuje się wszystkich krytykujących decyzje jednocześnie najaktywniejszych użytkowników, wszyscy piszący o tym, iż dział umrze są obśmiewani od „proroków”, podczas gdy dział już umarł.

Rozumiem potrzebę finansowania forum, ale zupełnie nie rozumiem, czemu nie można tego robić jak większość Internetu – z reklam? Jeśli dobrze rozumiem jest to poniżej godności administracji forum (a żebranie o pieniądze nie jest)? Tym bardziej, że bardzo łatwo było by napisać skrypt, dzięki któremu płacący nie musieliby ich oglądać. Przypuszczam, że gdyby reklamy były widoczne tylko dla niezalogowanych użytkowników (pamiętajmy jest ich dużo więcej niż zalogowanych piszących) i tak wpływ z nich był by znaczny (jest to przypuszczenie oparte na wiedzy o działaniu innych serwisów).

Najbardziej w tym wszystkim bolą mnie dwie elementarne sprawy:

  • Brak przejrzystości w finansowaniu forum, administracja nie rozlicza się z otrzymanych pieniędzy i wydatków czy decyzji (nie rozumiem np., po co forum aż 5 domen).

  • By pisać na forum poświęcam mój czas, który jest w prosty sposób przeliczalny na pieniądze. Jeśli piszę relację z zagranicznych targów zbrojeniowych dla największego polskiego serwisu dostaje za to honorarium, gdy opisuję, co widziałem na tych targach na forum powinienem jeszcze dopłacać za możliwość dzielenia się moją wiedzą? Kto jest właścicielem moich postów, ja czy administracja NFOW?


Stevie założył forum, może je i zniszczyć. Kto chce zapłacić by dołączyć do osób dyskutujących w dziale „Sprzęt i Uzbrojenie” (wszystkich trzech) jego wybór. Ja nie zamierzam i wam również to odradzam. Na razie polecam Militarium (nie mam nic wspólnego z administracją tego forum, nigdy nie pełniłem na nim żadnej funkcji), a że przyroda nie znosi próżni może wykluje się coś nowego.

piątek, 14 czerwca 2013

Ciężarówki Tatra

Znany już tekst w nowej formie, oraz dużo nowych zdjęć.

http://www.youtube.com/watch?v=qGwxLYc6xV8

sobota, 8 czerwca 2013

HK MP5



MP5 to niemiecki pistolet maszynowy kalibru 9x19 mm produkowany przez firmę Heckler und Koch GmbH z Oberndorfu. Oznaczenie oznacza "pistolet maszynowy 5" (niem. "Maschinenpistole 5"). Powstało ponad 100 wersji tego pistoletu, w tym używające amunicji innych kalibrów, w tym artykule opisane są odmiany najczęściej spotykane.

Początkowo pistolet używał prostych magazynków stalowych o pojemności 30 nabojów, później wprowadzone zostały magazynki zakrzywione (również stalowe) o pojemnościach 15 lub 30 nabojów. Na rynku dostępny jest również magazynek bębnowy Beta C-MAG przeznaczony dla MP5 o pojemności 100 nabojów.

Pistolet ten jest ulubioną bronią oddziałów specjalnych wojska i policji ze względu na dużą celność, łatwo kontrolowanego odrzutu broni w ogniu pojedynczym i ciągłym.

Czytaj resztę wpisu »

poniedziałek, 11 marca 2013

Ciężarówki Tatra

Czeskie zakład Tatry są obecnie jedną z najstarszych firm branży motoryzacyjnej. Historia firmy rozpoczęła się w 1850 w Kopřivnicach na Morawach, kiedy to Ignácy Šustala rozpoczął produkcję bryczek konnych, by od 1987 stać się jedną z pierwszych w Europie firm produkujących samochody. Punktem zwrotnym w historii firmy był 1923, kiedy to wprowadzono do produkcji Tatrę T 11 – samochód, w którym po raz pierwszy zastosowano układ z centralną rura nośną projektu Hansa Ledwinka. Rozwiązanie, na którym pojazdy produkowane w Kopřivnicach opierają się do dnia dzisiejszego.



Zakłady Tatry (posiadające m.in. własną kuźnię i odlewnię) pozostają jednymi z niewielu gdzie w jednym miejscu powstają praktycznie wszystkie zasadnicze elementy pojazdów. Produkowane są silniki, skrzynie biegów i rozdzielczo-redukcyjne, wały oraz mosty przenoszące napęd (w przypadku modeli w klasycznym układzie Tatry – centralna rura nośna), ramy drabinkowe, kabiny (zarówno „miękkie” jak i w wersjach opancerzonych) i skrzynie ładunkowe oraz skrzynie wywrotek. Oczywiście by poszerzyć wybór stosowane są również elementy od innych producentów jak Renalut, DAF, Paccar, Deutz, Cummins czy Allison.
Czytaj resztę wpisu »

środa, 6 marca 2013

Więcej Leopardów 2 dla Wojsk Lądowych. Wreszcie!

Pojawiło się potwierdzanie krążącej już od jakiegoś czasu informacji o przejęciu kolejnej partii czołgów Leopard 2 dla polskich Wojsk Lądowych. Nie pojawiły się konkrety o wersji i historii wozów, jednak wcześniejsze doniesienia mówiły o przejęciu wozów zarówno wersji A4 jak i A5.



Jest to bardzo dobra informacja. Po pierwsze czołgi Leopard 2 (niezależnie od wersji) są nowocześniejsze od eksploatowanych w Wojsko Polskim wozów konstrukcji radzieckiej. Różnica pomiędzy wozami wynika nie tylko z zaawansowania zainstalowanych elementów (np. termowizorów), które na starszych wozach mogą zostać wymienione na doskonalsze, ale z przyjętych założeń konstrukcyjnych, których efektem jest większa przyjazność dla załogi, bezpieczeństwo czy podatność na naprawy i modernizacje. Ale dość o tym, na ten temat powiedziane zostało już chyba wszystko.

Leopardy trudno również traktować, jako konkurencje dla „Polskiego Czołgu”, którego program jeszcze się nie zaczął i którego opracowanie do stanu maszyny seryjnej musi zająć 10 do 15 lat (o ile oczywiście program zakończy się sukcesem). Słuszne się również wydaje założenie, iż nowe czołgi wpierw zastąpią PT-91 (i T-72 o ile będą jeszcze służyły) a dopiero później, za 15-20 lat od teraz Leopardy 2.

sobota, 23 lutego 2013

Samochodowe zakupy

Wojsko Polskie w najbliższym czasie wybierze nowe platformy, które staną się podstawą jej wyposażenia przez następne lata.

Jedną z od lat niezaspokojonych potrzeb jest wybór nowej średniej ciężarówki, która zastąpi używane w wojsku starachowickie Stary. Ostatnia duża partia Starów zakupiona została w 2006. Brak nowej platformy uderza nie tylko w potrzeby dotyczące wozów „ogólnego przeznaczenia”, ale nawet bardziej w przypadku specjalistycznych systemów gdzie ciężarówka jest jedynie nośnikiem. Luka ta częściowo wypełniona został zmodernizowanymi Starami 266M2, jednak trudno traktować takie rozwiązanie, jako perspektywiczne.


sobota, 12 stycznia 2013

Renesans automatycznych karabinów wyborowych

W ostatnim czasie widoczne jest zwiększenie zainteresowania wiodących światowych armii automatycznymi karabinami używającymi pełnego naboju karabinowego 7,62mm służącymi do prowadzenia ognia precyzyjnego. Choć na pierwszy rzut oka zainteresowanie to może być krótkotrwałe i wynikać jedynie ze specyficznych potrzeb prowadzonego obecnie konfliktu w Afganistanie to pamiętać należy, iż wiele konstrukcji tego typu przewinęło się przez uzbrojenie armii świata znajdując stałe miejsce.

http://www.youtube.com/watch?v=yBXalMgqj3I

Więcej...