piątek, 22 stycznia 2010

Struktura plutonu i drużyny zmechanizowanej

We wpisie tym przedstawiam kilka podstawowych struktur plutonu i drużyny zmechanizowanej. Obecnie polskie Siły Zbrojne przechodzą przekształcenia zarówno pod względem struktur jak i wyposażenia. Wprowadzane są nowe typy wozów piechoty (KTO Rosomak, w przyszłości nowy bwp). Zmianie ulegnie również wyposażenie żołnierzy a co z nim ściśle powiązane i struktura drużyny i plutonu. W dzisiejszym wpisie przedstawiam (pod rozwagę kilka struktur używanych w różnych armiach świata).

Radziecka (i polska) struktura plutonu BMP-1 (BWP-1)



Jest to podstawowa struktura drużyny zbudowana wokół bojowego wozu piechoty BWP-1. Wóz ten w momencie wprowadzenia był awangardową konstrukcją, koncepcyjnie wyprzedzającą rozwiązania stosowane na zachodzie. Szczególną uwagę zwraca uzbrojenie wozu pozwalające na zniszczenie wszystkich czołgów podstawowych używanych w tym okresie (na bliższych dystansach umożliwiała to 73mm armata 2A28, na dalszych ppk 9M14M Malutka). Wóz ten nie tylko miał transportować drużynę piechoty, ale także w razie potrzeby wspierać ją w walce.

Drużyna składa się z dziewięciu żołnierzy, w jej skład wchodzą:

  • dowódca drużyny

  • dwuosobowa obsługa ręcznego granatnika przeciwpancernego

  • dwuosobowa obsługa uniwersalnego karabinu maszynowego

  • strzelca karabinka-granatnika

  • strzelca karabinka

  • dwuosobowej załogi BWP-1



Wóz bojowy i jego załoga stanowią w tym wypadku integralny element drużyny, w strukturach amerykańskich dowódca wozu przebywa w nim cały czas, tu dowódca wozu jest jednocześnie dowódcą drużyny i spiesza się razem z desantem.

Wóz BWP-1 posiada 3 miejsca dla załogi oraz 8 miejsc w przedziale desantu, które wykorzystywane są w następujący sposób:

  • dwa miejsca załogi zajmuje stała załoga wozu

  • dowódca drużyny ma miejsce zarówno na stanowisku dowódcy wozu (za kierowcą) jak i w przedziale desantu wozu - w typowych sytuacjach zawsze jedno z tych miejsc pozostaje puste

  • sześć miejsc w przedziale desantu zajmuje stały desant drużyny

  • ostatnie miejsce wykorzystywane jest przez dowódcę plutonu, jego zastępcę oraz strzelca wyborowego na wozach kolejnych trzech drużyn plutonu



Amerykańska struktura plutonu bwp M2 (do 2000 roku)



Typowa struktura plutonu zmechanizowanego US Army zbudowana do prowadzenia działań regularnych, przygotowana jeszcze do potrzeb zimnowojennych.

Pierwszą rzeczą jak zwraca uwagę jest odmienne wyposażenie drużyny zmechanizowanej. Składa się ona z:

  • dowódcy drużyny


  • dwóch identycznych sekcji (fire teams) w składzie:

    • dowódca sekcji

    • grenadier (strzelec karabinka-granatnika jednocześnie celowniczy jednorazowego granatnika przeciwpancernego)

    • strzelec automatyczny (wyposażony w karabinek maszynowy)

    • strzelec karabinka



Podstawową różnicą względem struktury radzieckiej jest fakt, iż wozy bojowe nie są integralną częścią drużyny, podlegają one bezpośrednio dowódcy drużyny podzielone na dwie sekcje (sections) po dwa wozy.

Wozy M2 Bradley przewożą desant zaledwie sześciu żołnierzy (w porównaniu do ośmiu w konstrukcji radzieckiej). Efektem tego jest sytuacja, w której, pomimo iż pluton posiada aż cztery wozy bojowe, zabiera zaledwie dwie drużyny piechoty.

Wóz M2 Bradley posiada 3 miejsca dla załogi oraz 6 miejsc w przedziale desantu, które wykorzystywane są w następujący sposób:

  • trzy miejsca załogi zajmuje stała załoga wozu

  • cztery miejsca zajmuje sekcja piechoty

  • na co drugim wozie jedno miejsce zajmuje dowódca drużyny (na dwóch wozach jest ono puste)

  • jedno miejsce w każdym wozie zajmuje dowódca plutonu, jego zastępca, obserwator bądź, radiooperator dowódcy


Amerykańska struktura plutonu bwp M2A3 (Heavy Brigade Combat Team)



Jest to nowa struktura plutonu piechoty zmechanizowanej, obowiązująca do 2000 roku, obecnie standardowa dla Heavy Brigade Combat Team. W wyniku doświadczeń wojennych lat 90tych dowództwo US Army doszło do wniosku, iż siła drużyny piechoty jest zbyt niska i wymagane jest jej wzmocnienie. Podstawową wadą stosowanej struktury miała być zbyt mała liczba żołnierzy desantu przewożonych w wozie bojowym. Podczas modernizacji wozów M2 Bradley do standardu A3 wygospodarowane zostało dodatkowe miejsce dla jednego żołnierza. Znajduje się ono za fotelem kierowcy i (co ważne) nie pozwala na szybkie zdesantowanie - w sposób taki jak przedział w tylnej części wozu. Powiększenie załogi wozu bojowego pozwala na zwiększenie ilości przewożonego desantu.

W nowej strukturze liczba drużyn w plutonie została zwiększona z dwóch do trzech, i co za tym idzie liczba żołnierzy z 18 do 27. W jaki sposób wygospodarowano dodatkowe miejsca dla 9 żołnierzy?

  • 4 miejsca zajmowane dotychczas przez dowództwo plutonu, (które zostało oddzielone od drużyn piechoty, co jest zmianą jednoznacznie negatywną)

  • 2 miejsca, które dotychczas pozostawały puste (stanowiły rezerwę)

  • 4 nowe miejsca na zmodernizowanych wozach M2A3 za fotelem kierowcy



Kolejną zmianą jest wprowadzenie dodatkowego "zapasowego" celowniczego, który ma przejąć zadania w przypadku, gdy któryś z celowniczych bądź dowódców wozów Bradley nie będzie mógł kontynuować wykonywania swoich obowiązków. W sytuacji, gdy ranny zostanie dowódca jego obowiązki przejmuje celowniczy, a rezerwowy celowniczy wchodzi na jego miejsce.

Ponieważ pluton nie posiada drużyny wsparcia na wozach przewożone jest dodatkowe uzbrojenie pod postacią karabinu maszynowego M240B oraz wyrzutni ppk Javelin. Przeszkolonymi do użycia tego uzbrojenia są strzelcy karabinków (łącznie sześciu w plutonie), którzy w razie potrzeby mogą się oddzielić, pobrac uzbrojenie z wozów i stworzyć improwizowaną drużynę wsparcia.

Struktura to była ostro krytykowana ze względu na swoje wady takiej jak oddzielenie dowództwa plutonu od podległych żołnierzy czy poszatkowanie drużyn, gdy przebywają one w wozach bojowych. W przypadku starej struktury dowódca plutonu mógł łatwo podzielić go na pół - tak, że zarówno jemu jak i jego zastępcy podlegała drużyna piechoty oraz sekcja wozów bojowych. W nowej strukturze takie działanie nie jest tak proste, prowadzi do podzielenie jednej z drużyn.

Strukturę tę należy traktować, jako tymczasowy kompromis pomiędzy wymaganiem zwiększenia żołnierzy piechoty w plutonie a możliwościami wozów bojowych. Obecnie planowany następca bojowego wozu piechoty M2 Bradley zakupiony w ramach programu GCV według założeń ma posiadać możliwość przewożenia aż 9 żołnierzy desantu, co prowadzi do przyjęcia bardziej uporządkowanej struktury plutonu, najprawdopodobniej zbliżonej do tej stosowanej na wozach M1126 Stryker.

Amerykańska struktura plutonu, kto M1126 (Stryker Brigade Combat Team)



Kołowe transportery opancerzone Stryker są nowym rodzajem uzbrojenia na wyposażeniu armii USA, w założeniu miały być nowym rodzajem sił pozwalających na szybkie wysłanie w dowolne miejsce na świecie, opierającym swoją siłę na posiadaniu przewagi informacyjnej. Podstawową wersją kto Stryker jest wóz M1126 IFV. Wbrew nazwie jest to transporter opancerzony z dwuosobową stałą załogą (kierowca oraz dowódca będący jednocześnie operatorem uzbrojenia pod postacią karabinu maszynowego M2 lub granatnika Mk19 w zdalnie sterowanym module M151 Protector). Uzbrojenie wozu ma służyć do samoobrony oraz do osłony piechoty podczas operacji desantowania (i tylko wtedy).

Dzięki posiadaniu aż 9 miejsc dla desantu transporter M1126 może zabrać kompletną, 9 osobową drużynę piechoty (w składzie identycznym jak drużyna na M2), których pluton posiada aż trzy. Dodatkowo w skład plutonu wchodzi 7 osobowa drużyna wsparcia standardowo wyposażona w dwa karabiny maszynowe M240B (jednak jej uzbrojenie może być dostosowane do potrzeb).

Pluton KTO Rosomak

Wprowadzenie nowego wozu bojowego - KTO Rosomak doprowadziło do sytuacji, w której zaczęto zastanawiać się nad strukturą plutonu zbudowaną wokół nowego wozu bojowego. Początkowo zaadaptowana została struktura znana z BWP-1 jednak szybko okazała się ona nieodpowiednia. Obecnie Pluton posiada już nie trzy, ale cztery wozy oraz obok standardowych trzech drużyn drużynę wsparcia. Na pewno jest to ruch w dobrą stronę jednak wciąż wiele jest do zrobienia. Niektóre z testowanych pomysłów należy uznać za wręcz kuriozalne - jak wprowadzenie na uzbrojenie drużyny wsparcia 40mm granatnika maszynowego Mk 19 (na trójnogu). Kierunek może i słuszny jednak ciężko sobie wyobrazić, w jaki sposób żołnierze drużyny wsparcia mogliby nadążyć za kolegami z pozostałych drużyn (w tym celu w USA rozpoczęto program odchudzania będącego na wyposażeniu drużyny wsparcia karabinu maszynowego M240B). Inną istotną zmianą jest oddzielenie funkcji dowódcy wozu bojowego od dowódcy drużyny.

Wyposażenie drużyn wsparcia powinno przykrywać słabości uzbrojenia drużyn piechoty. W US Army, drużyny piechoty posiadają jedynie uzbrojenie strzelające nabojem pośrednim - stąd podstawowym wyposażeniem jest karabin maszynowy. W Polsce powinniśmy się zastanowić czy nie warto było by zaadaptować strukturę amerykańską, ale z pewnymi zmianami. Wprowadzenie drużyny złożonej z 4-osobowych sekcji jednak z nie z karabinkiem maszynowym, ale z lekkim karabinem maszynowym takim jak kupowana w ostatnim czasie przez armię czeską strzelająca nabojem 7,62x51mm wersja Minimi (powstała jak Mk 48 na zamówienie amerykańskich sił specjalnych). Podkreślić należy, że dopracowanie konstrukcji km UKM-2000 mogłoby doprowadzić do stworzenia uzbrojenia o porównywalnych parametrach co Mk 48. W takim przypadku podstawowym uzbrojeniem drużyny wsparcia mogłyby stać się granatniki przeciwpancerne (takie jak używane w Polsce RPG-7W czy nieliczne Carl Gustav) oraz automatyczne takie jak amerykański M32, czyjego polski odpowiednik (od Mk 19 na szczeblu plutonu trzymamy się z dala).

czwartek, 12 listopada 2009

Z wizytą w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej

9. listopada 2009 roku odbyły się w Świętoszowie ćwiczenia polegające na wykonaniu okopu dla czołgu Leopard 2. Miałem okazję obserwować owe ćwiczenia. Postawiony cel realizowany był trzema sposobami: przy użyciu spycharko-ładowarki SŁ-34, maszyny inżynieryjno-drogowej MID oraz metodą wybuchową.

Film pokazujący MIDa i SŁ-34 w akcji:




czwartek, 10 września 2009

O tym, jaki jest interes armii decyduję ja!

Biuletyn nr: 2626/VI z posiedzenia Komisji Obrony Narodowej /nr 62/ z dnia 26-08-2009



Minister Bogdan Klich
O tym, jaki jest interes armii decyduję ja, pod zwierzchnictwem i po konsultacjach z sejmową Komisją Obrony Narodowej oraz senacką Komisją Obrony Narodowej, w konsultacji z tymi, którzy odpowiadają za rozwój sił zbrojnych w wojsku oraz pod zwierzchnictwem pana prezydenta, a nie jacyś wojskowi, na których pan poseł raczył się powołać. Tak wygląda cywilne zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi ...


Bez komentarza.

niedziela, 23 sierpnia 2009

O ostatnich wydarzeniach słów kilka.

Długo zastanawiałem się czy i w jaki sposób odnieść się do ostatnich wydarzeń pod postacią wystąpienia dowódcy Wojsk Lądowych – generała broni Waldemara Skrzypczaka i reakcji polityków na nie.

By zrozumieć sytuacje należy zrozumieć komu generał wszedł na odcisk. Każda krytyka obecnej władzy jest polityczna ponieważ uderza w interesy polityków, w ich pracowicie kreowany image. Każda opinia która może pogorszyć wyniki polityków w sondażach spodka się z ostra odpowiedzią partyjnej propagandy.

Tym bardziej znaczący jest fakt, że wypowiedź generała uderza w interesy obecnej władzy która jak żadna inna polegała na działaniach propagandowych (czy jak kto woli Pi aRze), wsławiając się nie realnymi działaniami ale zaciekłym ośmieszaniem swoich przeciwników. Najlepszym przykładem takich działań mogą być działania jednego z „dyżurnych psów” obecnej władzy podjęte w celu z zszargania opinii o generale (link 1, link 2).

A kim jest generał broni Waldemar Skrzypczak? Przede wszystkim w odróżnieniu od betonu ze Sztabu Generalnego jest ceniony przez żołnierzy. W plebiscycie zorganizowanym na Niezależnym Forum o Wojsku (jednym z niewielu miejsc gdzie żołnierze mogą się w miarę swobodnie wypowiadać) generał Skrzypczak otrzymał tytuły Żołnierz Roku 2008 i Charyzma Roku 2008, pozytywne opinie o generale znalazły się również w książce GROM2.PL Jarosława Rybaka.

A jak można oceniać stosunek obecnego Premiera i Ministra Obrony Narodowej do wojska? Najbardziej znaną decyzją jest szukanie oszczędności w wojsku. Ponieważ duża część budżetu to tzw. wydatki stałe (uposażenia i świadczenia emerytalne wojskowych, kwoty związane wydatkami na utrzymanie budynków itp.) czego efektem było że oszczędności odbiły się głównie na zakupach nowego sprzętu i kwotach przeznaczonych na szkolenie. Jak to się odbija na naszej słabo uzbrojonej i wyszkolonej armii?

Inną mniej znaną decyzją Ministra była zabawa w przenosiny wszelkich możliwych dowództw – i tak Dowództwo Wojsk Specjalnych przeniesione zostało z Warszawy z do rodzinnego miasta Ministra – Krakowa. Kolejne zmiany to przeniesienie z Warszawy do Wrocławia Dowództwa Wojsk Lądowych, z Warszawy do Poznania Dowództwa Sił Powietrznych, z Bydgoszczy do Wrocławia Inspektoratu Wsparcia, a z Bydgoszczy do Warszawy Dowództwa Operacyjnego. Rodzi się pytanie czy herbata robi się słodsza od mieszania, czy od cukru? Owe przenosiny wiążą się nie tylko z ogromnymi kosztami i kłopotem dla setek jeśli nie tysięcy żołnierzy i ich rodzin ale są również wbrew wszelkim światowym trendom. Obecnie tworzy się dowództwa połączone mające na celu zapewnić lepsza współpracę pomiędzy rodzajami sił zbrojnych. Całe szczęście, że kolejne przenosiny (przeniesione zostało Dowództwo Wojsk Specjalnych) zostały wstrzymane po „kryzysie” wywołanym w armii przez obecną ładzę.

Jakie można snuć prognozy na przyszłość? Nie najlepsze. Wojsku nie pomogą ani zapatrzeni jedynie we własne kariery politycy gotowi zniszczyć każdego kto powie że król jest nagi, ani przerośnięta, zbiurokratyzowana nadbudowa wojska (reprezentowana przede wszystkim przez Sztab Generalny) która już dawno całkowicie zatraciła kontakt z rzeczywistością i żyje jedynie w świecie swoich, często kuriozalnych przepisów.

Zainteresowanym polecam również ten tekst:
http://www.dziennik.pl/opinie/article435287/A_ja_bronie_generala_Skrzypczaka.html

czwartek, 20 sierpnia 2009

Raport NIK o offsecie za F-16

Warto przeczytać by naprostować sobie obraz offsetu, wokół którego narosło wiele legend. Fragment:

Dotychczasowy przebieg realizacji umowy offsetowej, zawartej z firmą Lockheed Martin Corporation (LMC), Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie, mimo stwierdzonych nieprawidłowości3. Jej aktualny stopień zaawansowania, w ocenie NIK, nie stwarza istotnych zagrożeń dla wykonania przez zagranicznego dostawcę zobowiązań, których realizację zagwarantował on w podpisanej umowie. Biorąc natomiast pod uwagę skalę potrzeb restrukturyzacyjnych polskiej gospodarki, efekty jedynie nielicznych projektów i wchodzących w ich skład zobowiązań – zrealizowanych w latach 2003-2008 – w sposób kompleksowy wypełniały oczekiwania stawiane przed offsetem, jako skutecznym instrumentem polityki gospodarczej państwa kompensującym wydatki ponoszone przez nasz kraj na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego wymiernymi korzyściami w kategoriach ekonomicznych, technologicznych i społecznych. Wyniki te, jako obejmujące jedynie pierwszy okres wykonywania zobowiązań, nie przesądzają jeszcze jednak o końcowej efektywności realizacji całej umowy offsetowej.

Zdaniem NIK, nie w pełni satysfakcjonujący poziom dotychczasowych efektów offsetu, jest konsekwencją błędów popełnionych przez stronę polską (administrację rządową i przedsiębiorców – offsetobiorców) na etapie negocjowania warunków realizacji umowy offsetowej, a przede wszystkim wadliwej selekcji zobowiązań wchodzących pierwotnie w jej skład. Wynegocjowane w późniejszym okresie, tj. w latach 2004-2008, modyfikacje zarówno uregulowań umownych jak i poszczególnych zobowiązań, w dalszym ciągu nie stwarzają wystarczających gwarancji dla zapewnienia maksymalizacji tych efektów, w odniesieniu do pozostałych do wykonania zobowiązań.

W ocenie NIK, nie budzi zastrzeżeń funkcjonujący w Ministerstwie Gospodarki system monitorowania i kontroli realizacji zobowiązań offsetowych. Może być on pomocnym instrumentem w skutecznym wykorzystaniu doświadczeń i wniosków płynących z realizacji I etapu umowy z LMC.


Więcej: http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvn24/inf_DRUK_offsetF16.pdf

piątek, 14 sierpnia 2009

Kilka liczb, teoretycznych

Wojska Pancerne (etatowo 11 batalionów) i Zmechanizowane (etatowo 16 batalionów)

9. Brygada Kawalerii Pancernej (Braniewo)
- batalion T-72 - batalion T-72 - batalion BWP-1
10. Brygada Kawalerii Pancernej (Świętoszów)
- batalion Leopard 2 - batalion Leopard 2 - batalion BWP-1
34. Brygada Kawalerii Pancernej (Żagań)
- batalion PT-91 - batalion PT-91 - batalion BWP-1
1. Warszawska Brygada Pancerna (Wesoła)
- batalion PT-91 - batalion BWP-1 - batalion BWP-1
2. Brygada Zmechanizowana Legionów (Złocieniec)
- batalion T-72 - batalion BWP-1 - batalion BWP-1
3. Brygada Zmechanizowana (Lublin)
- batalion T-72 - batalion BWP-1 - batalion BWP-1
15. Giżycka Brygada Zmechanizowana (Giżycko)
- batalion T-72 - batalion BWP-1 - batalion BWP-1
20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana (Bartoszyce)
- batalion T-72 - batalion BWP-1 - batalion BWP-1
7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża (Słupsk)
- batalion BWP-1 - batalion BWP-1 - batalion BWP-1

Razem:
2 bataliony Leopard 2 (128)
3 bataliony PT-91 (232)
8 batalionów T-72 (ok 500 wozów)
16 batalionów BWP-1 (ok 1000 wozów)


Doliczyć jeszcze można:
- obecnie realnie wygląda to tak:
12. Brygada Zmechanizowana (Szczecin)
- batalion KTO (niecały) - batalion BWP-1 - batalion BWP-1
17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (Międzyrzecz)
- batalion KTO - batalion BWP-1 - batalion BWP-1
21. Brygada Strzelców Podhalańskich (Rzeszów)
- batalion T-72 - batalion BWP-1 (reszta nas nie interesuje)

Zliczając wszystko:
2 bataliony Leopard 2 (128)
3 bataliony PT-91 (232)
9 batalionów T-72 (ok 560 wozów)
21 batalionów BWP-1 (ok 1260 wozów)


Wszystko teoretycznie, w rzeczywistości mniej, razem z planowana likwidacją 1. Dywizji Zmechanizowanej należy spodziewać sie dalszej restrukturyzacji (połączeń garnizonów).

środa, 5 sierpnia 2009

Struktury Wojsk Lądowych 2009

Poniżej znaleźć można przybliżony zarys struktur Wojsk Lądowych, pozwalający wyrobić sobie ogólne wyobrażenie o kształcie i zachodzących zmianach Wojsk Lądowych RP. Dane opracowane na podstawie stron internetowych korpusów, dywizji, brygad i batalionów oraz artykułów w prasie codziennej i specjalistycznej (słowem, na podstawie źródeł ogólnodostępnych).

3. batalion zabezpieczenia DWLąd (Warszawa)

2. Korpus Zmechanizowany (Kraków)
5. batalion dowodzenia (Kraków)


1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana (Legionowo)
1. legionowski batalion dowodzenia (Legionowo)
1. Warszawska Brygada Pancerna (Wesoła)
batalion dowodzenia
batalion czołgów
1. batalion zmechanizowany
2. batalion zmechanizowany

3. Brygada Zmechanizowana (Lublin)
3. batalion dowodzenia (Lublin)
1. batalion zmechanizowany (Chełm)
3. batalion zmechanizowany (Zamość, była 3 BOT)
4. batalion czołgów (Lublin)

21. Brygada Strzelców Podhalańskich (Rzeszów)
21. batalion dowodzenia (Rzeszów)
1. batalion czołgów (Żurawica)
14. batalion zmechanizowany (Przemyśl, była 14. BOT)
1. batalion strzelców podhalańskich (Rzeszów)
5. batalion strzelców podhalańskich (Rzeszów)
22. batalion piechoty górskiej (Kłodzko, była 22. BOT)
batalion saperów (do utworzenia)

1. Ciechanowski Pułk Artylerii (Ciechanów)
5. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy (Gołdap)
1. siedlecki batalion rozpoznawczy (Siedlce)
1. legionowski batalion zaopatrzenia (Legionowo)
1. łomżyński batalion remontowy (Łomża)
15. mazurski batalion saperów (Orzysz)


11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (Żagań)

11. batalion dowodzenia (Żagań)
10. Brygada Kawalerii Pancernej (Świętoszów)
batalion dowodzenia
1. batalion czołgów
2. batalion czołgów
10. batalion zmechanizowany

34. Brygada Kawalerii Pancernej (Żagań)
batalion dowodzenia
1. batalion czołgów
2. batalion czołgów
batalion zmechanizowany

17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (Międzyrzecz)
batalion dowodzenia
1. batalion zmotoryzowany (Międzyrzecz)
2. batalion zmotoryzowany (Wędrzyn, była 15 BKPanc)
3. batalion zmotoryzowany (Wędrzyn, była 15 BKPanc)
batalion saperów (do utworzenia)

5. Lubuski Pułk Artylerii (Sulechów)
4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczny (Czerwieńsk)
69. Leszczynski Pułk Przeciwlotniczy (Żagań)
10. batalion rozpoznawczy strzelców konnych (Żagań)
4. krośnieński batalion zaopatrzenia (Krosno Odrzańskie)
5. kresowy batalion saperów (Krosno Odrzańskie)
11. batalion remontowy (Żagań)



12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana (Szczecin)

12. batalion dowodzenia (Szczecin)
12. Brygada Zmechanizowana (Szczecin)
batalion dowodzenia
1. batalion zmotoryzowany (Szczecin)
2. batalion zmotoryzowany (Stargard Szczeciński, była 6 BKPanc)
3. batalion zmotoryzowany (Szczecin)
batalion saperów (do utworzenia)

2. Brygada Zmechanizowana Legionów (Złocieniec)
batalion dowodzenia
batalion czołgów (Czarne)
batalion zmechanizowany (Złocieniec)

7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża (Słupsk)
batalion dowodzenia
1. batalion zmechanizowany (Słupsk)
1. batalion zmechanizowany (Lębork, była 1. BOT)
3. batalion zmechanizowany (Trzebiatów, była 36. BZ)

2. Pułk Artylerii Legionów (Choszczno)
3. Pułk Przeciwlotniczy (Koszalin)
8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy (Koszalin)
12. batalion rozpoznawczy ułanów podolskich (Szczecin)
12. batalion zaopatrzenia (Kobylanka
2. stargardzki batalion saperów (Stargard Szczeciński)
8. batalion remontowy (Kołobrzeg)


16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana (Elbląg)
16. batalion dowodzenia ziemi elbląskiej (Elbląg)
9. Brygada Kawalerii Pancernej (Braniewo)
batalion dowodzenia
batalion czołgów
batalion czołgów
batalion zmechanizowany

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana (Giżycko)
batalion dowodzenia
1. batalion czołgów
1. batalion zmechanizowany
2. batalion zmechanizowany
batalion saperów (do utworzenia)

20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana (Bartoszyce)
batalion dowodzenia
batalion zmechanizowany (Bartoszyce)
batalion zmechanizowany (Morąg, była 16. BZ)
batalion czołgów (Bartoszyce)

16. Pułk Artylerii (Braniewo)
13. Pułk Przeciwlotniczy (Elbląg)
14. Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej (Suwałki)
3. mazurski batalion rozpoznawczy (Giżycko)
16. batalion zaopatrzenia (Elbląg)
16. żuławski batalion remontowy (Elbląg)
16. tczewski batalion saperów (Tczew)


6. Brygada Desantowo Szturmowa (Kraków)
6 batalion dowodzenia (Kraków)
6. batalion desantowo-szturmowy (Gliwice)
16. batalion powietrzno-desantowy (Kraków)
18. batalion desantowo-szturmowy (Bielsko-Biała)


25 Brygada Kawalerii Powietrznej (Tomaszów Mazowiecki)
25. batalion dowodzenia (Tomaszów Mazowiecki)
1. batalion kawalerii powietrznej (Leźnica Wielka)
7. batalion kawalerii powietrznej (Tomaszów Mazowiecki)
11. batalion kawalerii powietrznej (Leźnica Wielka)
1. dywizjon lotniczy (Leźnica Wielka)
7. dywizjon lotniczy (Nowy Glinnik)


1. Mazurska Brygada Artylerii (Węgorzewo)
23. Śląska Brygada Artylerii (Bolesławiec)
1. Brzeska Brygada Saperów (Brzeg)
2. Mazowiecka Brygada Saperów (Kazuń)
49. Pułk Śmigłowców Bojowych (Pruszcz Gdański)
56. Kujawski Pułk Śmigłowców Bojowych (Inowrocław)
2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy (Hrubieszów)
9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy (Lidzbark Warmiński)
18. Pułk Rozpoznawczy (Białystok, była 18. BOT)
4. Brodnicki Pułk Chemiczny (Brodnica)
5. Pułk Inżynieryjny (Szczecin)
5. tarnogórski batalion chemiczny (Tarnowskie Góry)
9. batalion łączności (Białobrzegi)

Dyskusje na temat struktur znaleźć można na forum Militarium.