poniedziałek, 30 stycznia 2012

Sokoły dla Filipin

W Internecie ukazuje się coraz więcej zdjęć śmigłowców W-3A Sokół zakupionych przez Ministerstwo Obrony Filipin. Przypomnijmy, w grudniu 2009 r. doszło do rozstrzygnięcia przetargu na osiem wielozadaniowych lekkich śmigłowców transportowych dla Sił Powietrznych Filipin.

Pierwsze cztery śmigłowce zostały dostarczone do Azji w grudniu 2011 zostaną dostarczone w lutym 2012, a pozostałe do końca drugiego kwartału bieżącego roku. Władze w Manili wydały na nie 64,4 mln dolarów.


sobota, 28 stycznia 2012

Agusta Westland AW-101 (Merlin) w polskim przetargu

duńskie EH-101 w wariancie poszukiwawczo-ratowniczym




AW-101 (wcześniej znany jako EHI EH-101) skonstruowany został ramach konsorcjum włoskiej Agusty i brytyjskiego Weastlanda. Maszyna powstała jako następca morskich śmigłowców Sea King używanych przez te kraje w wersjach poszukiwawczo-ratowniczej i zwalczania okrętów podwodnych. Charakterystyczną cechą śmigłowca jest posiadanie trzech silników, jest to droga świadomie wybrana przez konstruktorów, która ma pozytywne i negatywne efekty. Trzeci silnik znacznie zwiększa bezpieczeństwo lotu, co jest szczególnie ważne przy operacja morskich (brak możliwości lądowania awaryjnego) – w przypadku awarii jednego z silników w większości przypadków śmigłowiec powinien być w stanie kontynuować lot bez wchodzenia w zakres awaryjny. Sytuacja nie do pomyślenia w śmigłowcu dwusilnikowym. Negatywny efekt posiadania trzeciego silnika to zwiększenie kosztów i czasu obsługi śmigłowca oraz stosunkowo duża masa własna śmigłowca w stosunku do masy użytecznej.

W początkowym okresie eksploatacji na śmigłowcu wykryto problemy z wibracjami wirnika ogonowego, które powodowały pęknięcia struktury belki ogonowej. Obecnie problemy te zostały wyeliminowane a flota śmigłowców przekroczyła 200 000 godzin i należy uznać konstrukcję za sprawdzoną i bezpieczną.

czwartek, 26 stycznia 2012

Eurocopter EC-725 Cougar w polskim przetargu

EC-725 jako taktyczny śigłowiec transportowy



Śmigłowiec ten wraz ze swoim cywilnym odpowiednikiem (EC-225 Super Puma) stanowi ostatnie ogniwo ewolucji śmigłowca Aérospatiale SA-330 Puma – pierwotnie zbudowanego według wymagań Francuskich i Brytyjskich Sił Zbrojnych. Spośród analizowanych konstrukcji Puma ilością wyprodukowanych egzemplarzy oraz ogólnym przetestowaniem konstrukcji ustąpić może jedynie Blackhawkowi, znalazła kilkudziesięciu odbiorców wojskowych, licencje na produkcję Pumy zakupiły Rumunia i Republika Południowej Afryki. W przeciwieństwie do S-70 Puma zdobyła również szerokie uznanie również na rynkach cywilnych gdzie jest jednym z najpopularniejszych śmigłowców używanych do wykonywania zadań morskich (śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze oraz transportujące ludzi na platformy wiertnicze). Super Puma i Cougar kontynuują chwalebną tradycję francuskiego śmigłowca. Najnowsze wersje posiadają zespół napędowy zwiększonej mocy oraz kadłub wydłużony o ponad 1,3 m w stosunku do pierwszej Pumy. Jest to dogłębnie sprawdzona i przetestowana konstrukcja, która nie powinna sprawiać niespodzianek w eksploatacji. Dalszy rozwój śmigłowca nie jest jasny ze względu na konkurencję nowszych konstrukcji takich jak NH-90 i AW-101.

wtorek, 24 stycznia 2012

Stop ACTA!

Mówi się, że żyjemy w erze globalnej informacji. Na lewo i prawo zarzucani jesteśmy informacjami z różnych źródeł. Śmierć na żywo, Osama bin Laden zbity przez Navy Seals, wojskowy prokurator strzelił sobie w głowę, masakra na wsypie w Norwegii, zabójstwo w biurze PiS i tak dalej… Czy to są faktycznie ważne i potrzebne nam informacje. Tak zwane media maistreamowe fundują nam mocno wypaczony obraz świata, zwarty i pasujący do powszechnie panujących poglądów. Jedynym miejscem gdzie można w sposób w miarę otwarty dyskutować i wymieniać poglądy jest Internet, ale już nie długo!


Dwa dramaty - czyli o amunicji czołgowej słów kilka

Polska amunicjia 125 mm



Polski dramat pancerny trwa. MON na fali kolejnych redukcji oraz restrukturyzacji odłożyło problem czołgów aż do 2018 zadowalając się wozami na poziomie lat 1985 - 1990, czyli niemodernizowanymi Leopardami-2A4, oraz niezbyt głęboko zmodernizowanymi T-72M1, czyli PT-91. Obecnie przebiegający remont konserwacyjny (nie mylić z modernizacjom!) 20 T-72M1 oraz 40 PT-91 za 145mln PLN nic nie zmienia w tej kwestii.

W cieniu owego dramatu pancernego skrywa się drugi - nie mniejszy - jest to palący kryzys polegający na praktycznym braku nowoczesnej amunicji przeciwpancernej. Sprawa jest tym bardziej skandaliczna, że ciągnie się od roku 2000. Przez ponad dekadę nikt, nic z tym nie zrobił.

Więcej…

niedziela, 22 stycznia 2012

M28 Skytruck w Afganistanie

Na jednym z popularnych zagranicznych forów wypłynęły bardzo interesujące zdjęcia samolotu M28 Skytruck służącego w specjalnej eskadrze US Air Force używającej nietypowych statków powietrznych i zabezpieczających działania mi. in. sił specjalnych i wywiadu.


sobota, 21 stycznia 2012

Afganistan - Dziewiąta Zmiana

Kolejny ciekawy dokument poświęcony polakom w Afganistanie, tym razem pod postacią serialu, emitowanego w TVN Turbo.

Jest ich około 2600 rozlokowanych w kilku bazach ponad cztery i pół tysiąca kilometrów od Polski - żołnierze Polskich Sił Zadaniowych w Islamskiej Republice Afganistanu.Realizują "misję o charakterze stabilizacyjnym i doradczo-szkoleniowym, by utrzymać bezpieczeństwo w rejonie prowincji Ghazni". Te gładko sformułowane słowa nie oddają tego, co naprawdę dzieje się u podnóża Hindukuszu. Tam jest prawdziwa wojna. Wojna, która toczy się bez okopów i linii frontowych, wojna, w której niewidoczny wróg walczy za pomocą IED (ajdików) i RPG.

http://www.youtube.com/watch?v=G8csCCUHhSU

czwartek, 19 stycznia 2012

BWP-2000

jeden z prototypów BWP-2000



BWP-2000 to bojowy wóz piechoty opracowywany w latach 90tych w Polsce przez OBRUM (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych). Konstrukcja powstała na bazie ciągnika gąsienicowego SPG-1 Kalina (powiązanego konstrukcyjnie z radzieckim ciągnikiem artyleryjskim MT-S). Pojazd zaprojektowany jako środek transportu i walki pododdziału piechoty. Dwa prototypy BWP-2000 powstały w 1997 roku, jeden z nich wyposażony był w pełni funkcjonalną (również prototypową) wieżę Oto Melara T60/70A.

Więcej…

wtorek, 17 stycznia 2012

NHI NH-90 w polskim przetargu

Formacja NH-90 TTH



Śmigłowiec powstał, jako wspólna inicjatywa europejskich członków NATO. Oznaczenie NH-90 ma oznaczać helikopter NATO na lata 90te (program ma opóźnienie). Za produkcję NH-90 odpowiada konsorcjum firm europejskich – są to: włoska Agusta Westland (32%), niemiecki Eurocopter (wcześniej DASA, 31,25%), francuski Eurocopter France (wcześniej Aérospatiale, 31,25%) oraz holenderski Fokker (5,5%).
Maszynę traktować można, jako europejski odpowiednik UH-60 zawierający jednak kilka charakterystycznych zmian, takich jak obecność tylnej rampy ładunkowej oraz inną aranżację przestrzeni roboczej. Jest to pierwszy seryjnie produkowany śmigłowiec wyposażony w system Fly-by-Wire.

Śmigłowiec obecnie zakończył fazę produkcji maszyn przedseryjnych (posiadających wiele ograniczeń eksploatacyjnych) i wchodzi w fazę produkcji maszyn seryjnych, trudno jednak uznać go za konstrukcję pewną i przetestowaną. We Francji NH-90 będzie podstawowym śmigłowcem transportowym jednak bardziej wymagające zadania jak CSAR wykonywać będą EC-725 Caracal.

niedziela, 15 stycznia 2012

Sikorsky S-92 (H-92 Superhawk) w polskim przetargu

kanadyjski CH-148 Cyclone



Jest to jedna najnowszych konstrukcji w tej klasie, oryginalnie projektowany jako „większy Blackhawk”, opierać się miał na przeskalowanych rozwiązaniach zaczerpniętych z popularnego S-70. W praktyce większość elementów musiała zostać zaprojektowana zupełnie od nowa, a koncepcja „przeskalowania” okazała się błędna.

Śmigłowiec jest konstrukcją nową, niesprawdzoną. Jedyne zamówienia od użytkownika wojskowego pochodzi z Kanady, która zamówiła śmigłowiec w wersji zwalczania okrętów podwodnych (oznaczony będzie CH-148 Cyclone), wersja ta znajduje się obecnie w trakcie opracowywania. Zdecydowana większość użytkowników cywilnych używa śmigłowca w operacjach nad wodą w wersjach poszukiwawczo-ratowniczej (SAR) czy pasażerskiej (transport pracowników na platformy wiertnicze). Superhawk w ostatnim czasie zasłynął poważnymi problemami z główną przekładnią, co dla wielu użytkowników postawiło pod znakiem zapytania bezpieczeństwo eksploatacji śmigłowców tego typu.

piątek, 13 stycznia 2012

Sikorsky S-70 (UH-60 Blackhawk) w polskim przetargu

MH-60M Blackhawk - najnowsza wersja przeznaczona dla sił specjalnych



W tym i kolejnych wpisach krótko przedstawione zostaną charakterystyki śmigłowców, które potencjalnie mogą uczestniczyć i wygrać przetarg na 26 średnich śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP, a także obecnie planowane postępowanie na średnie śmigłowce do przewozu najważniejszych osób w państwie.