piątek, 27 kwietnia 2012

Przetarg na śmigłowce – alternatywy

Problem śmigłowców w Siłach Zbrojnych jest złożony, dal tego też trudno spodziewać się prostego rozwiązania. Pamiętajmy, że celem jest tu nie posiadanie śmigłowców, ale zdolności do wykonywania misji, dlatego przy decyzji o zakupie wyjść powinniśmy od analizowania potrzeb.

Siły Powietrzne


Siły Powietrzne zadeklarowały w ramach przetargu chęć zakupu 4 śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych. Nie zostało podane gdzie trafia te śmigłowce jednak można snuć przypuszczenia, iż oddane one zostaną 3. Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej z Krakowa. Grupa wcześniej używała czterech śmigłowców Mi-8RL. Podobne jednostki tj. 1. I 2. GPR używają po 4 śmigłowce W-3RL Sokół. Główne zadanie GPR to utrzymywanie dyżurów poszukiwawczo-ratowniczych. Maszyny nie są wyposażone w systemy samo brony pozwalające działać im nad wrogim terytorium, śmigłowców tych nie można mylić z maszynami ratownictwa bojowego. Na wyposażenie grupy, podobnie jak w pozostałych jednostkach tego typu powinny trafić śmigłowce W-3 Sokół. Sytuacja ratownictwa lądowego jest odmienna od morskiego. W Polsce niema dużych niedostępnych terenów, dlatego po wykryciu miejsca ewentualnej katastrofy większość sił ratowniczych i tak z łatwością dotrze tam lądem.

niedziela, 22 kwietnia 2012

Przetarg na śmigłowce - do poprawy!

Coraz bardziej wyostrza się obraz przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla wojska. Wszystko wskazuje na to, iż walka rozegra się pomiędzy S-70 Black Hawk (najprawdopodobniej w wersji bliskiej lub tożsamej z maszynami UH-60M US Army, S-70i to śmigłowiec cywilny), oraz AW-149. Black Hawk od dłuższego czasu przedstawiany był, jako pewny kandydat (a nawet pewny zwycięzca) w przetargu. Decyzja AgustaWestland PZL Świdnik o konkurowaniu z Sikorsky'm przy użyciu AW-149, najnowszego dziecka koncernu, maszyny minimalnie tylko mniejszej od S-70 wydaje się słuszna, oczywiście z ich punktu widzenia. Oba śmigłowce są „produkowane” w Polsce, co niewątpliwie jest ich atutem jednak pamiętań należy, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Produkcja obu maszyn bardzo szybko może zostać przeniesiona np. do Turcji (Sikorsky realizuje duże zamówienie na T-70, czyli zlokalizowanego Black Hawka, zaś AgustaWestland na T-129, czyli zlokalizowaną Mangustę).

środa, 18 kwietnia 2012

Tatra T-815-7 kontra Mercedes-Benz Zetros

Bardzo ciekawy film pokazujący zalety układu konstrukcyjnego Tatry z centralna rurą nośną, wobec klasycznej konstrukcji opartej na ramie drabinkowej. Konwencjonalne konstrukcje reprezentuje Mercedes-Benz Zetros, przez niektórych nazywany nawet królem bezdroży.


sobota, 14 kwietnia 2012

Jaka Marynarka Wojenna?

Z zainteresowaniem obserwuję otwieranie się obecnego ministra obrony narodowej – Tomasza Siemoniaka, a także (jak przypuszczam przynajmniej w jakimś stopniu za jego zachętą) różnych czyści sił zbrojnych. Wobec klęski programu korwety Gawron oraz starzenia się floty konieczne jest zbudowanie nowej koncepcji Marynarki Wojennej, minister Siemoniak zachęca do dyskusji na swoim profilu na Twitterze, a sama Marynarka Wojenna na Facebooku. Artykuł ten jest odpowiedzią na tą zachętę.

Marynarka Wojenna znajduje się w sytuacji coraz bardziej dramatycznej, do 2018 roku wycofanych ma zostać większość używanych jednostek pływających, po tej dacie w służbie pozostaną małe okręty rakietowe typu Orkan oraz okręt podwodny ORP Orzeł. Wobec czego Polska staje wobec potrzeby zakupów nowych okrętów praktycznie każdej kategorii.

Bardzo poważnie nieprawidłowości z związku z programami Żeglarek (modernizacja Orkanów) i Gawron (korwety wielozadaniowej) powinny doprowadzić do zmiany podejścia w wykonywaniu zakupów dla Marynarki Wojennej.

wtorek, 10 kwietnia 2012

Grom - Prawdziwa Historia

Tym razem w dziale filmowym prezentuje film dokumentalny Discovery Historia.

http://www.youtube.com/watch?v=egK40STneUo

sobota, 7 kwietnia 2012

Minister Siemoniak na Twitterze

Obecny Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak jest aktywnym użytkownikiem serwisu Twitter. Jest to świetna okazja by zadać Panu Ministrowi kilka pytań na najbardziej rozpalające entuzjastów wojska sprawy.


Minister podczas MSPO 2011


wtorek, 3 kwietnia 2012

Program rozwoju Wojsk Lądowych?

Daje się słyszeć o kolejnych propozycjach rozwoju sił zbrojnych, niestety nie wydają się one przemyślane. Pojawia się w nich plan używania 3 brygad bazujących, na kto Rosomak oraz kolejnych 3 na uniwersalnej platformie. Dodatkowa argumentacja to ratowanie przemysłu obronnego, który argumentuje w myśl zasady – dajcie nam pieniądze a zbudujemy wam, co tylko chcecie.

Jak naprawdę wyglądają zakupy dla wojska może pokazywać program korwety Gawron.



Potencjalny kandydat na nowego bwp dla Polski