środa, 29 lutego 2012

Dwa dramaty – część 3

Część pierwsza i druga artykuł zostały poświęcone teoretycznym wymaganiom wobec amunicji APFSDS w ogóle, oraz kwestii amunicji dla Twardych. W ostatniej części Autor zamierza opisać problem amunicji dla polskich Leopardów 2 A4, oraz perspektywy rozwiązania narastających tutaj problemów.



Najbardziej wartościowy komponent Polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych - 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa




Przejęcie z magazynów Bundeshwery 128 Leopardów 2 A4 a następnie przyjęcie ich do uzbrojenia (wraz z całym systemem wsparcia) 10 Brygady Kawalerii Pancernej było swoistym szokiem dla trzech różnych grup...

więcej...

poniedziałek, 27 lutego 2012

Jak się mają Sokoły? - Siły Powietrzne

Siły powietrzne posiadają obecnie 19 śmigłowców W-3 Sokół, oraz oczekują na dostawy kolejnych pięciu sztuk, co da łącznie 24 śmigłowce. 8 śmigłowców wyposażonych jest do wykonywania misji SAR  (jedna z maszyn to rozbrojony W-3WA), kolejne 8 maszyn występuje w nieuzbrojonej wersji transportowej (4 z nich to rozbrojone maszyny W-3WA) ostatnie 8 śmigłowców to wersja pasażerska, 2 maszyny obecnie używane oraz 5 będących obecnie w produkcji to maszyny z certyfikatem do przewozu najważniejszych osób w państwie, ósma maszyna to wersja salonka starszej wersji i bez certyfikatu.


sobota, 25 lutego 2012

Jak się mają Sokoły? - Marynarka Wojenna

Marynarka wojenna używa obecnie 9 śmigłowców rodziny Sokół, według planów wszystkie mają zostać zmodernizowane do jednego standardu tj. do morskiej wersji poszukiwawczo-ratowniczej zgodnej ze standardem 9 serii produkcyjnej.


czwartek, 23 lutego 2012

Jak się mają Sokoły? - Wojska Lądowe

Wojska Lądowe dysponują łącznie 37 śmigłowcami Sokół, 28 śmigłowców w wersji transportowo-bojowej, 4 śmigłowce w wersji bojowej CSAR oraz kolejne 5 śmigłowców w innych wersjach specjalistycznych.


wtorek, 21 lutego 2012

Inny ciekawy F-16



Kolejny ciekawy F-16. Jest to F-16DJ będący własnością Lockheed Martin, zwraca uwagę nietypowym i ciekawym malowaniem. Jeszcze bardziej ciekawy jest silnik, w jaki wyposażony jest ten samolot - jest to wyprodukowana przez General Electric jednostka F110-GE-132, użyta w seryjnych F-16E/F przeznaczonych dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

piątek, 17 lutego 2012

Jak Szwajcaria wybierała Gripena?



Przypomnijmy, od 2008  Szwajcaria rozpoczęła procedurę porównawczą w wyniku, której przeprowadzono wiele testów porównawczych obejmujących loty maszynami dostarczonymi przez producentów kandydujących o kontrakt oraz Szwajcarskich Hornetów,  (jako punkt odniesienia) by wybrać najlepszą maszynę. Wiele światła na procedurę porównawczą rzuca raport opisujący procedurę porównawczą, który wyciekł do mediów.

środa, 15 lutego 2012

Ciekawy F-16


Pozostając w temacie F-16, polecam przyjrzenie się temu zdjęciu F-16 startującego z Aviano na misję nad Libią. F-16CJ pochozący z 77th Fighter Squadron "Gamblers" demonstruje prawdziwą wielozadaniowość F-16. Przenoszone uzbrojenie obejmuje:


poniedziałek, 13 lutego 2012

Więcej uzbrojenia dla F-16



Według dokumentu amerykańskiej agencji DSCA zajmującej się współpracą wojskową Polska wystąpiła o sprzedaż pakietu obsługi dla polskich F-16 wraz z zestawem dodatkowych części oraz uzbrojenia. Wartość kontraktu sięgać ma 447 milionów USD.

sobota, 11 lutego 2012

Jak nie pisać o lotnictwie!

Przeglądając jedno z polskich forów militarnych poświęconych sprawą wojska skierowany zostałem do artykułu w Polsce Zbrojnej nr 3/2012 autorstwa Macieja Szopy, poświęconego modernizacji samolotów Su-22 (nie podam linka, nie zamierzam robić reklamy).

Pierwsze obawy wzbudził już sam tytuł – Polskie tornado. Choć tornado zapisane jest z małej litery aluzja do Panavia Tornado jest czytelna.

Nieco wątpliwą analizę na temat braku pieniędzy na zakup kolejnych F-16, które to jednak mogłyby się znaleźć na zakup LIFTów "bojowych" (48 maszyn!), można autorowi wybaczyć. Kto by wpadł, że środki przeznaczone na zakup dwu eskadr (32 samoloty) bojowych LIFTów wystarczyłyby na jedną eskadrę F-16 w najnowszym wariancie.

czwartek, 9 lutego 2012

Wojna dopiero się zacznie

Kolejny dokument o Polakach na misjach. Tym razem inne, bardzo ważne spojrzenie na sprawę. Warto zobaczyć jak wygląda los poszkodowanych żołnierzy, jak wojsko i rząd robią wszystko by na nich oszczędzać.

http://www.youtube.com/watch?v=CWP4dsTX5hg

Film ten otwiera oczy na pewne sprawy, większość osób, które czytają ten blog ma mniejsze lub większe pojęcie o wojsku, dlatego proszę pokażcie ten film tym, którzy takiego pojęcia nie mają.

Praca u podstaw, im większa będzie świadomość wśród ludzi jak wygląda los tych żołnierzy, tym chętniej politycy się nimi zainteresują!

wtorek, 7 lutego 2012

Śmigłowce w polskim przetargu - podsumowanie!

UH-60M Blackhawk - zdecydowany lider przetargu


W poprzednich wpisach przedstawione zostały charakterystyki oraz analiza pod kątem spodziewanych wymagań konstrukcji, które mogłyby w nim wystartować. Choć teoretycznie rozważać można wiele maszyn to jednak po głębszym przyjrzeniu się ich liczba szybko topnieje.



Sikorsky najprawdopodobniej nie wystawi niesprawdzonego w zastosowaniach wojskowych S-92 skupiając się na sprawdzonym i produkowanym w Polsce S-70. Podobnych ruchów należy spodziewać się ze strony producentów europejskich (Agusta Westland z AW-101 oraz potencjalnie mniejszym AW-149 i Eurocopter z EC-725), którzy zamiast konkurować ze sobą wspólnie wystawią śmigłowiec NH-90. W przypadku tej maszyny problematyczna może być jej polonizacja, produkcja elementów została już rozdzielona pomiędzy zakłady we Włoszech, Niemczech, Francji i Holandii. Możliwe było by uczestnictwo koprodukcji wersji o podwyższonej kabinie zamówionej przez kraje skandynawskie, jednak wersja ta nie znajduje się jeszcze w produkcji seryjnej.

niedziela, 5 lutego 2012

Radary F-16 Fighting Falcon

AN/APG-68(V)9 instalowany na esportowych samolotach block 50+/52+



AN/APG-66



Radar AN/APG-66 pierwotnie zaprojektowany został przez firmę Westinghouse (później wykupioną przez Northrop Grumman) dla myśliwca F-16 Fighting Falcon z którym to wszedł do użycia w 1979 roku. Jest to lekki radar pulsowo-dopplerowski działający w paśmie X (6.2 do 10.9 GHz) przeznaczony do wykrywania celów na średnich odległościach (do 150 km). Stacja radiolokacyjna waży 164 kg, zajmuje objętość 1.3 m³.

AN/APG-66(V)1 – Udoskonalona wersja zaprojektowana dla zmodernizowanych F-16A/B ADF (ang. Air Defense Fighter – myśliwiec obrony powietrznej). W wersji tej poprawiono zdolność do wykrywania małych celów oraz dodano możliwość „podświetlania” celu wiązką dla naprowadzanych półaktywnie pocisków AIM-7 Sparrow.

Więcej...

piątek, 3 lutego 2012

Dwa dramaty – Część 2

Obiekt 188A1 po próbach ostrzału



W pierwszej części artykułu zostały udzielone szacunkowe odpowiedzi na dwa ważne pytania:

  1. Jakie osiągi amunicji APFSDS powinny gwarantować penetracje osłony obecnych konstrukcji?

  2. Jakie minimalne osiągi powinna mieć amunicja APFSDS, aby stanowić realne zagrożenie dla współczesnych czołgów?


Odpowiadając na powyższe można napisać, że na podstawie ostrożnych szacunków osłony najnowocześniejszych obecnie konstrukcji pancernych na zachodzie ich poziom osłony przekracza dla frontu wieży (+/- 30. od osi lufy) 700mm RHA, i że ów poziom został osiągnięty już w połowie lat 90tych. W przypadku czołgów z państw byłego ZSRR ich osłona bazowa wydaje się kształtować na nieco niższym poziomie 500-650mm RHA jednakże dzięki stosowaniu szeregu osłon reaktywnych, które wydatnie zmniejszają możliwości amunicji APFSDS, w przypadku trafienia penetratora na kość ERA odporność wieży jest na tym samym poziomie jak w czołach zachodnich. Poziom perforacji przekraczający powyższe wartości (umownie ponad 750mm RHA) zapewniają w zasadzie zaledwie cztery pociski APFSDS: M829A2, M829A3, DM53, DM63 z tym, że dla dystansu około 1500m i w przypadku amunicji niemieckiej z luf L-55.

Więcej…

środa, 1 lutego 2012

Mil Mi-17 w polskim przetargu

wenezuelski Mi-17-W5 produkcji zakładów w Kazaniu



Radziecki śmigłowiec Mi-8 zaprojektowany został pod koniec lat 60tych specjalnie dla Armii Czerwonej oraz innych armii państw bloku wschodniego. Oznaczenie Mi-17 zaczęto używać w latach 80tych w odniesieniu do wersji śmigłowca przygotowywanych na eksport. Wyprodukowany w ogromnej liczbie egzemplarzy śmigłowiec stał się bazą dla innych maszyn takich jak posiadający amfibijny kadłub Mi-14, czy szturmowy Mi-24. Obecnie pomimo wprowadzenia pewnych modyfikacji śmigłowiec wyraźnie odstaje pod wieloma względami od konstrukcji zachodnich, śmigłowiec nigdy nie posiadał możliwości operowania z pokładów okrętów (dotyczy to również Mi-14). Obciążenie pilota podczas lotu jest duże, śmigłowiec nie posiada systemów cyfrowego sterowania pracą silników (FADEC) czy zintegrowanej cyfrowej awioniki, które są obecnie standardem na opisywanych wcześniej maszynach, od obecnych standardów odbiega również poziom bezpieczeństwa zapewniany podczas lądowań awaryjnych. Śmigłowce produkowane są w Rosji w zakładach Ulan-Ude i Kazaniu, każdy z zakładów stworzył odrębną linię rozwojową śmigłowców.