piątek, 16 marca 2012

Polskie MiG-29 w Izraelu

Z faktów mało znanych - o wypożyczeniu polskich samolotów MiG-29 Izraelowi. Samoloty trafiły do Izraela (baza Negew)  na przełomie Maja i Kwietnia 1997, testy trwały około dwóch tygodni. Były to samoloty n.b. 105, 114 i 115. Oznaczenia samolotów takie jak szachownice czy godło jednostki zostały zamalowane.

Z Polskiej strony wypożyczenie objęte było całkowita tajemnicą, jakie musiało być zdziwienie, gdy część z poniższych zdjęć ukazała się w jednym z zachodnich czasopism poświęconych lotnictwu.







Jedynym oficjalnym źródłem, w którym znajdziemy informacje o izraelskich testach MiG-ów-29, jest oficjalna strona IAF i od niej zacznijmy nasze opowiadanie. Strona informuje o trzech samolotach, które pojawiły się na kilka tygodni 1997 roku w celu przetestowania ich przez lokalnych pilotów z przeprowadzeniem symulowanych walk powietrznych przeciwko F-16 i F-15 włącznie. Szef pilotów doświadczalnych (izraelskie strony wojskowe mają w zwyczaju publikowanie tylko stopnia i pierwszej litery nazwiska swoich żołnierzy) stwierdził, że samoloty te są porównywalne, a pod niektórymi względami MiG jest nawet lepszy. Pomimo że Izrael ma bardzo doświadczonych pilotów, którzy latali na kilkudziesięciu rodzajach statków powietrznych, nigdy wcześniej nie mieli okazji siedzieć za sterami Fulcruma. Dlatego najpierw musieli przejść specjalny kurs, w czasie którego poznawali poszczególne systemy samolotu. Sprawę dodatkowo komplikował fakt, że cała dokumentacja była w języku rosyjskim, dlatego konieczna była obecność tłumacza a i tak czasami trzeba było improwizować. Podpułkownik M. wspomina: „Język stanowił wielkie wyzwanie, ponieważ komunikaty głosowe ostrzegające o usterkach były po rosyjsku. Także graficzne ostrzeżenia wyświetlające się na ekranach były napisane cyrylicą”. Problem rozwiązano poprzez umieszczenie prowizorycznych naklejek w języku angielskim przy wszystkich urządzeniach samolotu. Po zakończeniu kursu teoretycznego każdy z pilotów odbył po trzy loty MiG-iem-29.
Źródło: Konflikty Zbrojne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz