W pierwszej połowie lutego 2010 do jednostki liniowej trafiły pierwsze ciężkie kołowe transportery opancerzone Boxer. Otrzymał je 292 batalion piechoty zmechanizowanej (Jägerbataillon 292) z Donaueschingen w południowych Niemczech. Batalion podlega Francuzko-Niemieckiej Brygadzie Międzynarodowej, jednej z ważniejszych jednostek Eurokorpusu.
Transporter Boxer powstał, w ramach programu międzynarodowej współpracy pomiędzy Niemcami, Wielką Brytanią i Francją, a po wycofaniu się z programu pozostałych członków programu kontynuowany był przez Niemcy. Jako pierwsza w 1999 z programu wycofała się Francja, Boxera zastąpił bardziej konwencjonalne kołowy bojowy wóz piechoty VBCI. Wielka Brytania wycofała się w 2003 by skupić finansowanie (dodatkowo obciążone wojną w Iraku) na programie FRES (Future Rapid Effect System) w ramach, którego na platformę kołową wybrano kto Piranha V. W 2001 do programu dołączyła Holandia – tradycyjny użytkownik niemieckiej techniki pancernej jak czołgi Leopard 2 czy haubice PzH 2000.
Transporter opancerzony zaprojektowany zostałby zastąpić wozy takie jak kołowy Fuchs czy gąsienicowy M113 oraz jego wersje pochodne jak M577 czy YPR-765 AIFV. Interesujące jest, że Boxer przy masie bojowej ok 33 ton jest ponad dwukrotnie cięższy od wozów, które zastępuje, i ok 10 ton cięższy od typowych kołowych transporterów opancerzonych jak polski Rosomak. Jest to część szerszej koncepcji, Boxer służyć będzie obok 43 tonowego bwp Puma oraz coraz cięższych wersji czołgu Leopard 2 (62,5 tony dla A6M). Napęd zapewnia 720 konna nowoczesna jednostka rodziny TE20 produkcji MTU (ten sam silnik zastosowano w prototypie WPB Anders).
Cechą charakterystyczną Boxera jest posiadanie wymiennych modułów pozwalających na łatwe i szybkie dokonanie konwersji wozu pomiędzy wersjami. Wóz podzielony jest na dwa zasadnicze moduły – podwozie wraz z zabudowanym przedziałem silnika i kierowania oraz wymienny moduł misyjny. Obecnie dostarczone wozy skonfigurowane są w wariancie transportera piechoty (3 członków załogi + 7 żołnierzy desantu) jednak planowane są inne moduły, takie jak ewakuacji medycznej, dowodzenia, pomocy technicznej czy z zabudowanym moździerzem 120mm. Stosunkowo wysoka masa wozu jest częściowo efektem przyjęcia układu z wymiennymi modułami. Według planów wszystkie wersje transportera mają posiadać zdolność do bycia transportowanymi samolotem Airbus A400M.
Po odbiorze pierwszych ośmiu wozów przez Jägerbataillon 292 możliwe stało się rozpoczęcie treningu z wykorzystaniem nowego kto. Przeprowadzone zostały mi. strzelania ostrą amunicją. Uzbrojenie transportera piechoty stanowi zdalnie sterowany moduł FLW 200 produkcji Kraus-Maffei Wegmann wyposażony w 12,7mm karabin maszynowy lub 40mm granatnik maszynowy. Na ćwiczeniach przeprowadzono strzelania oboma rodzajami amunicji.
Wraz z dostawami kolejnych wozów intensyfikowane będzie szkolenie na nowych wozach, ponieważ już w połowie roku planowane jest wysłanie plutonu Boxerów do Afganistanu gdzie zastąpią one część z wykorzystywanych tam transporterów Fuchs wersji A7 i A8.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz