piątek, 15 lipca 2011

Ostatnia misja Space Shuttle

Jak zapewne wszyscy wiedzą, Atlantis jest ostatnim promem kosmicznym na ostatniej misji.

Natomiast mało kto wie, że, na czas misji NASA udostępnia strumienie wideo, dzięki którym można na żywo obserwować to, co się dzieje. Trochę szkoda, że nie pomyślałem wcześniej, żeby o tym napisać, bo kilka bardzo ciekawych rzeczy już się wydarzyło (start promu, dokowanie w ISS, spacer kosmiczny trwa w tej sekundzie), ale może na coś się jeszcze załapiecie.

Główny strumień NASA TV przełącza się między kilkoma kamerami Atlantis, ISS oraz Centrum Kontroli Misji w Houston (plus okazjonalne przerywniki na konferencje prasowe, wspominki o historii wahadłowców itp.), często z narratorem, który mówi, co się dzieje.

Dostępny jest równie permanentny strumień z ISS. Nie zawsze ciekawy - czasem kamera skierowana w pusty kosmos, czasem "wygaszacz ekranu" z logiem ISS, ale często daje ciekawe, uzupełniające ujęcie do tego, co się dzieje na głównym strumieniu NASA TV.

Kilka screnshotów by narobić smaku (NASA TV na fullscreen i w rogu strumień ISS):


Widok zapierających dech


Centrum Kontroli Misji ISS


Praca po ciemnej stronie Ziemi

Autor wpisu: Axure

niedziela, 3 lipca 2011

SCAR w amerykańskich siłach specjalnych


Uzbrojony w SCAR operator amerykańskich sił specjalnych w Afganistanie


Nie tak dawno sporą burzę wywołała informacja o skasowaniu programu zakupów karabinków automatycznych (ang. assoult rifle) Mk 16 SCAR-L dla amerykańskiego Dowództwa operacji specjalnych. MK-16 został określony, jako niezapewniający wystarczającego wzrostu możliwości nad obecnie używaną platformą karabinka (ang. carrabine) M4.

Sprawę wyjaśnia informacja podana na stronie Shooting Ilustrated, w której cytowany jest Mark Cherpes z FNH USA.
We wczesnych stadiach programu SOCOM postawił wymagania dla broni, która mogłaby być przystosowana do strzelania różnymi kalibrami (wymieniane są 5,56x45 mm, 7,62x51 mm oraz 7,62x39 mm oraz potencjalne przyszłe kalibry). FN zaoferowało wtedy konstrukcję spełniająca te wymagania, która przystosowywana była by do różnych kalibrów po przez dedykowane pakiety konwersyjne.
Rozdzielnie konstrukcji na dwie platformy nastąpiło na skutek obaw SOCOM, co do wzrostu masy konstrukcji ponad masę karabinka M4. Obecnie po przejściu przez SCAR wszystkich faz rozwoju konstrukcji i wprowadzeniu broni do użycia operacyjnego masa SCAR-H przewyższa masę SCAR-L jedynie o ok 200 gram (spodziewano się większej różnicy), co doprowadziło do powrotu do oryginalnej koncepcji karabinka/karabinu pozwalającego na dostosowanie go do różnych kalibrów, czyli w praktyce do skupienia się na MK-17 SCAR-H. Decyzja ta miała miejsce 7 lat po podzieleniu programu na wersję lekką i ciężką. W 2010 złożone zostały pierwsze zamówienia na pakiety konwersyjne.

O potencjale SCAR do konwersji na inne kalibry mogą świadczyć pakiety konwersyjne, jakie zaczynają się pojawiać na amerykańskim rynku cywilnym mające zastosowanie w samopowtarzalnych odmianach SCAR. Hi-desertdog oferuje pakiety konwersyjne dla SCAR 16 (samopowtarzalny odpowiednik SCAR-L) do kalibrów 7,62x39 mm, 9x19 mm oraz .22 Long Rifle. Zapowiadany jest również pakiet konwersyjny dla SCAR 17 do kalibru 7,62x39 mm używający magazynków zgodnych z AK.